Šta je inverter klima?
Klima uređaje možemo podeliti u dve osnovene grupe: • on/off ili fix speed • Inverter Inverter klima uređaji...
Odgovorili smo na vaša najčešća pitanja.
Ukoliko niste pronašli odgovor na svoje pitanje, tu smo da vam pomognemo.
Preporuka je da se servisi za rezidentne klime radi jedanputa godišnje. Klima uređaji koji se koriste u komercijalne svrhe( prodavnice, ugostiteljski objekti, hoteli...) najmanje dva puta godišnje.
Pod redovnim (malim) servisom podrazumevamo, čišćenje freonskog izmenjivača spoljnje i unutrašnje jedinice, čišćenje drenažnog kanala, suvo čišćenje turbine, dezifenkcija unutrašnjeg izmenjivača i filtera, provera i manja dopuna freona, provera funkcionalnosti vitalnih delova.
Veliki servis podrazumeva pranje unutrašnjeg izmenjivača sa hemijskim preparatima koji odmašćuju i dezinfikuju komplet unutrađnju jedinicu, pranje turbine unutrašnje jedinice, pranje spoljašnjeg izmenjivača(spoljašnja jedinica), provera količine freona, funkcionalnost vitalnih delova.
Redovan servis klima uređaja traje od 45-60min
Da bi došlo do kondezacije vlage u unutrašnjoj jedinici nije dovoljno da radi samo unutrašnja jedinica već obavezno i spoljnja jedinica. Kolika će količina vode (kondezata) biti prvenstveno zavisi od količine vlage u vazduhu kao i koliko dugo radi kompresor. Što duže radi kompresor veća je količina kondezata ali svako varira u zavisnosti od stepena vlažnosti.
Kod klima uređaja koji se redovno ne održavaju dolazi do začepljenja drenažnog kanala i tada dolazi do prelivanja kondezovane vode. Takođe ako je spoljnje crevo za odvod kondezata začepljen takoće će doći do curenja vode iz unutrašnje jedinice. Mnogo puta za začepljenje odvodnih creva su zaslužne razni insekti kao: zolje, paukovi... praveći gnezda u odvodnim crevima blokiraju odvod vode.
U režimu grejanja dolazi do kondezacije vode na spoljnjoj jedinici, a ne na unutrašnjoj što je slučaj leti u režimu hlađenja. Količina vode je daleko veća i to je sasvim normalno.
Prilikom grejanja klima uređaj hladi napolje i automatski na nižim temperaturama od 7 stepeni dolazi do stvaranja inja na spoljnjem izmenjivaču. Kada se kompletan izmenjivač popuni sa injem potrebno je da se kima odledi što je automatski režim. Jako je bitno da tada klimu ne isključivati već je ostaviti da odradi period odleđivanja tz. Defrost. Unutrašnja jedinica u tom periodu neće duvati. Taj proces uglavnom traje od 7-10 min.
Svi rashladni uređaji rade na freonima koji su na bazi ugljovodonika. Stari freoni (HCFC)su imali hlor kao jedinjenje u sebi i oni su imali jak uticaj na razlaganje ozonskog omotača. Današnji freoni u sebi više nemaju hlor ali svakako imaju uticaj na stvaranje efekta staklene bašte. Razvijanjem novih tehnologija stvaraju se novi gasovi čiji vreme raspada u atmosferi je mnogo kraći, a samim tim i uticaj na globalno zagrevanje. Danas u klimatizacije je najzastupljeniji freon R 32 čiji uticaj na globalno zagrevanje je za sada najmanji.
Da bi se prostor brzo ohladio ili ugrejao bitno je da ne dopustimo da ulazi spoljnji vazduh u prostoriju. Takođe, kada klima radi sa vazduhom koji stalno dobija iz spoljnje sredine potrošiće daleko više električne energije. Najbolje je da se prostor rano ujutro i kasno uveče dobro provetri, a da klima radi u toku.
Postoje dva tipa klima uređaja on/off i inverter. Inverter klime troše daleko manje struje u odnosu na standardne on/off.
Za kućnu upotrebu su najčešće snage od:
Kad govorimo o kvadraturi mislimo na monovolumen ili jednu prostoriju.
Klima uređaje možemo podeliti u dve osnovene grupe: • on/off ili fix speed • Inverter Inverter klima uređaji...